Kiekvieno žmogaus tatuiruotė skirtingais laikais turėjo skirtingą reikšmę, ir toji reikšmė nuolat kito.
Atskiros genties tatuiruotės turėjo savo reikšmę, dažniausiai parodydamos socialinę padėtį, šeimyninį statusą bei apsaugodavo gentainius nuo ligų, pykčio ir pavojų. Panašių paskatų skatinami XVIII ir XIX a. britų jūreiviai papuošdavo savo nugaras didžiuliais nukryžiuotojo atvirukai, tikėdamiesi, jog tai juos apsaugos nuo kūniškų bausmių, kurios buvo plačiai taikomos angliškajame laivyne. Pas arabus pats patikimiausias “talismanas”, siekiant nuo ko nors apsisaugoti, buvo laikoma tatuiruotė su Korano citatomis. Tačiau kai kuriais atvejais tatuiruotė buvo daroma kaip bausmė. Japonijoje Edo periodu (1603-1867) už pirmąjį nusikaltimą plėšikams darydavo ant kaktos tatuiruotę horizontalios linijos pavidalu. Už antrą nusikaltimą – išlenktos linijos pavidalu, o už trečią nusikaltimą – dar vieną analogišką. Tokia linijų kombinacija sudarydavo hieroglifą INU – “šuo”. Senovės Kinijoje viena iš Penkių Klasikinių Bausmių buvo tatuiruotė ant veido. Taip ženklindavo vergus bei karo belaisvius, sunkinant jiems galimybę pabėgti, bei lengvinant jų atpažinimą. Ir graikai ir romėnai naudojo tatuiruotes panašiems tikslams, o ispanų konkvistadorai tęsė tai Meksikoje ir Nikaragvoje. XX a., per Pirmąjį pasaulinį karą, Anglijoje dezertyrus pažymėdavo tatuiruota “D” raide, Vokietijoje – koncentracijos stovyklose aukoms ištatuiruodavo jų numerį, kaip ir Sovietų Sąjungoje lagerinės sistemos laikotarpiu.
Prieš keletą metų egzistavo nuomonė, jog tatuiruotės – tai tik savitas kalinių menas. Vyresnioji karta dar ir dabar laikosi šių nuostatų. Žmogus, turintis tatuiruotę, sulaukia nevienareikšmių, nepalankių žvilgsnių ir šiokio tokio nedraugiškumo. O pagal piešinius ant jo kūno spėjama apie sunkią jo praeitį.
Šiandien tatuiruotės išsikovojo dekoratyvinio puošimosi, ypatingo meno statusą. Yra žmonių, kuriems tatuiruotės tampa savotiška savęs reklama. Tačiau nereikėtų pamiršti tam tikros jų priklausomybės nusikaltėlių pasauliui. Neapsirikite ir ant žasto, kojos arba mentės neišsitatuiruokite ko nors, kas turėtų nepadorią arba necenzūrinę reikšmę. Geriau prieš einant į saloną žinoti kai kurias tatuiruočių reikšmes nusikaltėlių pasaulyje.
Nusikaltėlių pasaulyje tatuiruotėje slypi tam tikras prasminis krūvis: ji atskleidžia žmogaus įsitikinimus, vertybių orientaciją arba perduoda kokią nors informaciją.
Vienareikšmiškai traktuoti tokių tatuiruočių reikšmę yra labai sudėtinga, nes pats piešinys priklauso nuo meistro, atlikimo technikos. Visa tai lemia mobilios konstrukcijos ir rašto formą.
Labai dažnai galima susidurti su visiškai nekaltais žodžiais, kurie iš tikrųjų turi tam tikrą šifrą.
Štai keletas pavyzdžių:
Iš pirmo žvilgsnio paprasčiausias moteriškas vardas ALIONKA (a liubit ijo nado kak angela)– o mylėti ją reikia kaip angelą;
ŽUK (želaju udačnych kraž) – linkiu sėkmingų vagysčių;
KLION (klenus liubit ijo na vek)– prisiekiu mylėti ją per amžius;
KOT (korennoj obitatel tiurmy) – kalėjimo senbuvis;
LEBEDI (liubit ijo budu jesli daže izmenit)–mylėsiu jį, net jeigu išduos;
LEV (liubit ijo večno) – mylėti ją amžinai;
TIGR (tiurma igruška)– kalėjimas – žaisliukas;
LORD (legavym otomstiat rodnyje deti)– policininkams atkeršys jų vaikai;
JUG (junyj grabitel) – jaunas plėšikas;
TUZ (tiurma učit zakonu) – kalėjimas moko įstatymų.
Ir tai tik maža dalelė iššifruotų panašių žodžių.
Kartais ant nusikaltėlio kūno galima perskaityti visą jo gyvenimo istoriją.
Katės snukis reiškia vagies atsargumą; rožė, ištatuiruota ant peties, reiškia, jog žmogus pilnametystės sulaukė kalėjime; karūna ant nugaros – nusižeminimą; koks nors plėšrūnas – įniršį ir nesitaikstymą; Madona – susvetimėjimą. Ištatuiruotas voras voratinklyje – tai narkomano ženklas, o apsinuoginusi moteris, apie kurią apsivijusi gyvatė, arba karūna su raudonos spalvos kortomis – pasyvaus homoseksualo požymis.
Dažnai ant nusikaltėlių kūnų galima pastebėti religinio turinio tatuiruočių, bet dažniausiai jie jas pasidaro ne dėl religinių sumetimų. Nors… galima įžvelgti ir atgailavimą. Dažnai ant kūno piešiami angelai, balandžiai, Dievo Motina ir panašūs piešiniai.
Kartais ant kalinių kūnų pasitaiko ir kitokių užsienietiškų žodžių bei posakių, pavyzdžiui, „Cum deo“ („Su Dievu“), „A tout prix“ („Bet kokia kaina“), „Fecit“ („Padariau“), „Killing is no murder“ („Nužudyti – ne nusikaltimas“) ir t.t.
Žinoma, šiame straipsnyje paaiškinti visų nusikaltėlių pasaulio tatuiruočių reikšmes neįmanoma. Bet norint nesuklysti renkantis tatuiruotę ir visam laikui nepažymėti savęs nereikalingu ženklu geriau dėmesingai išanalizuoti visas galimas tatuiruotės reikšmes ir tik paskui imtis veiksmų (tai yra eiti į tatuiruočių saloną).
Laikui bėgant, kito žmonijos požiūris į tatuiruotes ir jų panaudojimą. Net ir dabar tatuiravimas vertinamas skirtingai: vieni tai sieja su menu, kiti su beprotybe.